Rada Samorządu Uczniowskiego jest reprezentantem wszystkich uczniów

Praca w szkolnym samorządzie uczy odpowiedzialności oraz przygotowuje do działania w imię dobra innych, dobra społecznego. Członkami samorządu są wszyscy uczniowie z tytułu uczęszczania do szkoły. Członkowie samorządu wybierają spośród siebie organy przedstawicielskie. Pod pojęciem „samorządność” rozumiemy samodzielne, suwerenne rządzenie się grupy, społeczności dla osiągnięcia wspólnego dobra z poszanowaniem woli mniejszości ze zdolnością do kompromisu. Samorządność grupy pobudza jej członków do identyfikowania się z celami i zadaniami grupy oraz uznawania ich za własne. W dążeniu do realizacji zadań grupy istotną rolę odgrywa własna inicjatywa, własne poczynania z poczuciem własnej za nie odpowiedzialności.

Cele Samorządu Uczniowskiego

1. Reprezentowanie ogółu uczniów.
  2. Działanie na rzecz społeczności uczniowskiej.
  3. Współdziałanie z władzami szkoły, mające na celu zapewnienie uczniom należytych warunków nauki.
  4. Przedstawianie nauczycielom i władzom szkoły opinii oraz potrzeb uczniowskich.
  5. Organizowanie wypoczynku i rozrywki (zawody sportowe, wycieczki, święta uczniowskie).
  6. Informowanie społeczności szkoły o podjętych działaniach i akcjach.
  7. Organizowanie imprez i prac pozwalających uzyskać fundusze na wspólne cele.
  8. Udział w akcjach szkolnych i środowiskowych.
  9. Troska o sprzęt i mienie społeczne, organizowanie uczniów do wykonywania niezbędnych prac na rzecz szkoły, klasy i środowiska.
  10. Rozstrzyganie sporów między uczniami, zapobieganie konfliktom między uczniami i nauczycielami, a w przypadku pojawienia się takiego konfliktu zgłaszanie go przez opiekuna Samorządu dyrektorowi szkoły lub radzie pedagogicznej.
  11. Godne reprezentowanie szkoły na zewnątrz.
  12. Współpraca z organizacjami istniejącymi na terenie szkoły.